Class of 2017 Awards
International Baccalaureate Diploma Candidates Award
Roquie Allen
Grace Canty
Kelly Chandrapaul
Ally Curtis
Devin Deodat
Rory Eiffe
Kyra Griffin
Grace Herrmann
Kerensa Hughes
Sheryl Kemraj
Avinash Lekram
Shannon McEvoy
Alice Menis
Kaylee Petraccione
Nurupa Ramkissoon
Alexis Santiago
Syeda Sharmin
William D. Smith
Prya Sookhlall
Christina Sukhnandan
Ashley Tahal
National Honor Society Awards
Sean Bruke Albright Dwarka
Rory Eiffe
Krishna Madani
Jack O'Brien
Nurupa Ramkissoon
Brianna Roopnarain
Sevie Sankhar
William D Smith
Prya Sookkhlall
Christina Sukhnandan
Ashley Tehal
Zoe White
NYS Scholarships for Academic Excellence
Cassandra Billings Grace Canty
Cystal Cook
Albright Dwarka
Rory Eiffe
Kerensa Hughes
Krishna Madani
Shannon McEvoy
Jack O'Brien
Nurupa Ramkissoon Syeda Sharmin William D. Smith Christina Sukhnandan Ashley Tahal
Schenectady Student Aid Awards
Roquie Allen
Sean Burke
Grace Canty
Albright Dwarka
Rory Eiffe
Grace Herrmann
Destany Jackson
Sheryl Kemraj
Shannon McEvoy
Alice Menis
Kira Mount
Jack O'Brien
Diana Oudal
Nurupa Ramkissoon
Gabriella Riccio
William D. Smith
Rosina Torres
Anna Hudson Erbacher Scholarship
Victoria Phillips
Arthur Allen Scholarship
William D. Smith
Laurin Aycox Memorial Award for Drama
Kayla Petersen
The Connie Bailey Memorial Award
Damian Dixon
Jada McCloud
Tasneem Serville
Dasshane Williams
Gerald Baker Award
Toshan Mohabir
Zoe White
Blue Shield Scholar Award
Zachary Voris
Henry M. Butzel Family Foundation Award
Rosina Torres
Henry M. Butzel Family Foundation Award Runner Up
Zoe White
Michael R. Canty Memorial Scholarship
Desean Fortune
Character Counts Award (In memory of Eleanor Sykes)
Christina Sukhnandan
The Celeste Civitella Memorial Scholarship Award
Rory Eiffe
Diane Bellai DeMeo Memorial Scholarship
Italia Marruso
Dignity for All Award
Kayle Petersen
Courtney Erickson Scholarship
Honora Harris
Jean Gordon, SFT
Grace Herrmann
Alice Menis
MaryAnn Hogan Memorial Scholarship
Taliyah Chaires
Alisha Williams
HVCC Book Award
Omar Ebrahim
Anna Hudson Erbacher Scholarship
Victoria Phillips
Kiwanis Foundation Awards
Kaylee Petraccinone
janesha Robert
Prya Sookhlal
Knights of Pythias Medal
Ahmad Ahmed
James Edwin Korkotz Award
Shateek Trantham
Labanowski STEM Scholarship
Lorena Flores
Linton Class of 1986
Aqila Khwajezada
Marine Scholastic Excellence Award
William Smith
Jalissa Marie Nesmith Scholarship
Kaylee Petraccione
Anthony Parisi Award
Catherine Echavarria
Bruno Pezzano Memorial Award
Lorena Flores
S.A.A. Memorial Award (Sponored by the Schenectady Administrators Association)
Jack O'Brien
The Santabarbara Scholarship for Engineering
William D. Smith
Schenectady American Legion Award
Jason Cyr
Ashley Tahal
Schenectady Educational Secretaries/RNs/COTAs CSEA 85091
Alexia Savignano
Dorothy Sefcovic Award
Prya Sookhlall
Semper Fidelis Award
Kaylee Petraccione
The Shelly A. Serapilip Scholarship
Kaylee Petraccione
The Schenectady Foundation STEM Scholarship
Grace Herrmann
William D. Smith
Schenectady Science & Technology Achievement Award
Roquie Allen
Krishna Madani
Upper Union Street Business Improvement
Sean Burke
Jack Washington Award
Kelly Chandrapaul
Julia O. Wells Award
Avinash Lekram
Athletic Awards
Army Scholar Athlete Award
Taleel McDuffie
Alice Menis
Marine Distinguished Athlete
Dashawn Westbrook
Walter Jablonsky Award
Dashawn Westbrook
SHS Athlete of the Year
Deyker Edwards
Zariah Harris
Mary Ozarowski Award
Constance Youngblood
Charlotte Hoyt Award
Kenneth Valentin
Ro'nasia Charles
Walter Przybylo Award
Tyronne Jenkins
Grace Canty
Eddie Stanley Memorial Athletic Award
Jack O'Brien
Bill Connors Scholar Athlete Award
Jacob Wilson
The Peter Famiano Golf Scholarship
Jason Cyr
Rocco J. Rotunda Award
Shyanne Shaw
Ken Johnson Scholarship
Desean Fortune
Foreign Language Awards
College of St. Rose Mother of Lima Award
William D. Smith
Jaqueline Lefkowitz Foreign Language Award
Nurupa Ramkissoon
Music Awards
Conrad Kuchay Music Award
Zoe White
Thomas E. and Eleanor V. Brennan Award
Nihekera Brunson
Jack and Rita Warner Award
Jose Desaine Diaz
Jeannette Odasz Award
Gregory Watson
Alice Menis
Kenneth D. Schermerhorn Memorial Award
Kerensa Hughes
Anthony Pezzano Award
Janesha Robert
Orchestra Award
Makaila Brandow
Piano Award
Talell McDuffie
William D. Smith
Chamber Choir Award
Kerensa Hughes
Concert Choir Award
Tirrell Johnson
Jazz Ensemble - Louis Armstrong
Neil Perriera
Band Award - John Phillipo Sousa
Zoe White
Serenaders Award
Savannah Latray
Women's Choir Award
Makaila Brandow
Schenectady County Music Association Award
Alice Menis
Unsung Hero Award - Choral
Corey White
Unsung Hero Award - Band
Aziatimane Delagrandeanse
Science Awards
Outstanding Achievement in Science
Rory Eife
William D. Smith
Ashley Tahal
Technology Awards
Most Outstanding Technology Students
Raj Jagrup
Metra KallicharranMost Outstanding Cisco Student
Maneisha Gohul
Visual Arts Awards
Proctor's Showcase Award
Shakira Diaz
Henry M. Butzel Family Foundation
Shakira Diaz
The Big Apple Award in Honor of Paul Dombrowski
Victoria Blanco
The Oakroom Artist Award
Rosina Torres
Arleen's Visual Arts Award
Jasmine Brown
Tiana Gannon
Matthew Pemantal
Angel Van Bramer
English Awards
Open Door Bookstore Award
Kerensa Hughes